Düzce Belediyesi ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, tarihi Konuralp bölgesinin ülke ve dünya turizmine kazandırılması için projelendirme çalışmalarını sürdürüyor. Milattan önce 3. yüzyıla uzanan tarihi ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken Prusias Ad Hypium Antik Kenti olarak da bilinen Konuralp’te bulunan tarihi evlerin restorasyonu devam ediyor.

Tarihi evleri yerinde inceleyen ve kazı çalışmalarının son durumu hakkında bilgi alan Başkan Özlü yaptığı açıklamalarda ““Konuralp bizim gözbebeğimiz. Derin ve güçlü tarihsel dokumuzu korumak ve gelecek nesillerimize aktarmak adına çalışmalarımız devam ediyor. Yapacaklarımızın birçoğunu planladık ve o doğrultuda hareket ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bölge halkını tarihi evlerin butik otel, kültür evi, kafe ve restoran olarak işlevlendirilmesi konusunda teşvik edeceklerinin altını çizen Başkan Özlü, “Çalışmalarına başladığımız ve Konuralp bölgesinde sit alanında yaşayan halkın sorunlarına çözüm bulunmak amacı ile hazırlanan Kentsel Arkeolojik Sit Alanı Plan çalışmalarının da mevcut durum değerlendirilmesini yaptık. Konunun bölge halkına anlatılması ve işbirliği sağlanmasını da önemsiyoruz. Konuralp’i dünya turizm destinasyonuna kazandırma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.