65. Hükümet Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü Konuralp Antik Tiyatro üzerinde devam eden kazıları inceledi. Başkan Özlü’ye başkan yardımcıları, birim müdürleri ile yerel ve ulusal basın temsilcileri de eşlik etti.

Tarihi Helenistik Çağ’a kadar uzanan, Prusias Ad Hypium Antik kentinin, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün üstün çabaları ile tarih ve kültür turizmine kazandırılması için çalışmalar sürerken, Başkan Özlü de çalışmaları da yakından takip etmeyi ihmal etmiyor.

Batı Karadeniz’in Efes’i olarak adlandırılan ve halk arasında 40 Basamaklar olarak bilinen antik tiyatroda yapılan kazı çalışmalarını inceleyen Başkan Özlü, beraberindeki başkan yardımcıları ve birim müdürleri ile yerel ve ulusal basın temsilcilerinin sorularını da yanıtladı.

Düzce Belediyesi tarafından kazı alanına kurulan otağ çadırında çay ve simit eşliğinde sohbet eden heyet daha sonra kazı alanına geçerek incelemelerde bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü “burada 2 bin 300 yıllık bir tarih gün yüzüne çıkarılacak, Türkiye’ye tanıtılacak. Tarihin akışına yeni bir bakış açısı getirecek bu girişimimize ilgi gösteren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kazıda Çalışan Kişi Sayısı 100’e Çıkarılacak

Başkan Dr. Faruk Özlü kazı çalışmalarına önem verdiklerini ve kazıların 3 yılda tamamlanmasını planladıklarını söyleyerek “belediyemizde seçtiğimiz personelleri burada görevlendiriyoruz. Bugün itibariyle 30 personelimiz burada görevli, bu sayı önümüzdeki günlerde önümüzdeki günlerde 50 ve daha sonra 100’e kadar çıkacak.

Ayrıca Belediyedeki her bir birim haftada bir gün buraya gelecek. Kazı çalışmalarına destek verecek. Biz burayı çok önemsiyoruz. Burası bu bölgenin en tarihi yeri. Bu tarih gün yüzüne çıkacak. Tüm Türkiye’nin her yerinden buraya kazı yapmaya gelecekler. 3 arkeolog işin başında. Belediyemizden de bir arkadaşımızın liderliğinde kazılara destek oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“İlginç Bulgular Ortaya Çıkmaya Başladı”

Kazılara hız kazandırılmasının ardından önemli bulgular elde edildiğini de açıklayan Başkan Özlü şu ifadeleri kullandı: “Bu alanda ilginç bulgular var bunları zamanı gelince açıklayacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın bazı kuralları var. O prosedür tamamlandığında bunları açıklayacağız.

Buraya bir çadır kurduk. Gelenleri misafir ediyoruz. Okullar, Devletin kurumları, misafirler buraya gelip misafir olacak kazı çalışmalarına destek olabilecek. Burayı tüm Türkiye’ye tanıtmalıyız. Üzerinde bulunduğumuz yapı 2 Bin 300 yıllık bir yapı. Burası Batı Karadeniz’in Efes’i. Şimdi Konuralp Müze Müdürümüz İhsan Arslan bir vaftiz kuyusu bulunduğunu bizimle paylaştı. Bu suyun analizini yapmak üzere çalışmalarımız devam edecek.”