Başkan Özlü’den Konuralp’i Dünyaya Tanıtacak Çalışmalar

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’nin en önemli kültür miraslarından biri olan Konuralp bölgesinin hem ülke hem de dünya turizmine ev sahipliği yapması için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Başkan Özlü, Konuralp’in Kentsel Arkeolojik Sit Alanı olarak tescillenmesi ve Koruma Amaçlı İmar Planı uygulanması hedefiyle yapılan çalışmalarla ilgili yapmış olduğu açıklamasında, bu alanda yapılacak düzenleme ile Düzce Belediyesi’nin, halkın imar sorununu da çözeceğini dile getirdi.

“KONURALP BÖLGESİ KÜLTÜREL BİR DEĞER TAŞIYOR”

Açıklamasında Konuralp bölgesinin, geçmişten günümüze dek sayısız medeniyete ev sahipliği yaptığının, bu yüzden de her taşında bu medeniyetlerin kalıntılarının bulunduğunun altını çizen Başkan Özlü sözlerini “Konuralp bölgesinde yer alan 2. derece arkeolojik sit alanı, mimari, mahalli, tarihsel, estetik ve sanat özelliği bulunan ve bir bütün olarak yerleşmenin ait olduğu dönemin yaşam biçimini gelecek nesillere aktarması sebebiyle çok kıymetli bir yer. Düzce Belediyesi olarak, bu kıymetin farkındayız.” diyerek tamamladı.

Başkan Özlü konuşmasında, Konuralp Bölgesi’ni kentsel arkeolojik sit alanı olarak tescil ettirmek istediklerini belirterek bölgede yaşayan Düzce halkının imar sorununa da çözüm bulacaklarını ifade etti.