Geçtiğimiz hafta sonu Beyaz TV’nin canlı yayın konuğu olan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları tüm ayrıntıları ile ele alırken ülke gündemine dair de önemli açıklamalarda bulundu.

Tahir Sarıkaya’nın yapımcılığını üstlendiği programda Başkan Özlü, haklarında yapılan olumsuz eleştirilere karşı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve eski Başbakan Binali Yıldırım’a destek mesajı verirken, yerel yönetimlerde yaşanan gelir dağılımı eşitsizliğine dikkat çekmeyi de unutmadı.

“Kronikleşen Sorunları Çözüme Ulaştırıyoruz”

Katıldığı canlı yayın programının ilk bölümünde Düzce’de tamamlanan ve devam eden projelerle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Özlü, uzun zamandır çözülemeyen problemleri tek tek çözüme ulaştırdıklarının da altını çizdi.

Toplu taşıma ve depolama sorunlarına ekstra önem verdiklerine değinen Dr. Faruk Özlü; “Düzce benim memleketim. Siyasete girerken iki amacım vardı. Bunlardan biri Düzce’ye hizmet ederek çehresini değiştirmek. İkincisi ise kendi uzmanlık alanımda Türkiye’ye katkı sunmaktı.” sözleri ile açıklamalarına devam etti.

25 yıl boyunca aktif olarak görev aldığı Savunma Sanayii Müsteşarlığında edindiği bilgi ve birikimleri, Düzce’ye yaptıkları yatırımlarla hayata geçirmek istediğini söyleyen Başkan Özlü, “Göreve geldikten sonra taşıma sistemini optimize ettik. 81 il arasında tüm hatları optimize ederek tüm araçları ve şoförleri yenileyen tek iliz.Düzce’nin her yerine 7 dakikada ulaşabilecek bir alana yeni bir itfaiye istasyonu yapıyoruz. Ayrıca çöp  sorunu çözüme kavuşturmak için Katı Ayrıştırma ve Entegre Tesisi, Tıbbı atık Sterilizasyon Tesisi ve Aktarma İstasyonunu kurduk.” diyerek Düzce’ye yeni bir çehre kazandırmaya yönelik yapılan çalışmalardan bahsetti.

5 yılın sonunda Düzce’deki değişim ve dönüşüme herkesin şahit olacağını açıklayan Başkan Özlü; “Bir süre önce başlattığımız Kent Estetiği projesi devam ediyor. Millet Bahçesi’nde son aşamaya geldik. Düzce’nin içme suyu altyapısının tamamını yeniliyoruz. Arıtma sistemini yeniliyoruz.

Çalışmalarımızın ilk sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Dönemin sonunda Düzce’nin nasıl değiştiğini göreceğiz. Kronikleşmiş sorunları çözmeye kararlıyız. Düzce’de uyguladığımız belediyecilik sistemi bizim ölçeğimizdeki belediyelere örnek olacak bir sistem. Kredi kullanmadan, yatırımcılarımızı teşvik ederek büyük bir değişim dönüşüm gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Özlü’den Soylu ve Yıldırım’a Destek

Düzce’ye yönelik yaptıkları hizmetleri ayrıntılı olarak canlı yayın seyircileri ile paylaşan Dr. Faruk Özlü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve eski Başbakan Binali Yıldırım’a yönelik suçlamalarla ilgili de açıklamada bulunmayı ihmal etmedi.

Başkan Özlü bu konu ile ilgili; “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve eski Başbakanımız Binali Yıldırım’a yapılan suçlamalar var. Ben objektif bir analiz yapacağım. yapacağım. Amerikan Başkanı Joe Biden 2 yıl önce bir açıklama yaptı. Ben seçilirsem  Türkiye’deki  yönetimi değiştireceğim dedi.

Ben bunu darbelerle değil, ‘bunu muhalefeti destekleyerek yapacağım’ dedi. Biden’ın ifadesi Türkiye’deki iktidarı değiştirmek yönünde. Amerika’da seçimler oldu, Biden iktidara geldi. Belli süre geçti, Türkiye’deki muhalefetin sesi yükseldi. Erken seçim istenmeye başlandı. Bunlar birbiriyle ilişkili şeyler.” dedi.

Açıklamalarını “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, terörle mücadelede büyük bir başarı sağladı. Kendisini dağlarda tepelerde her yerde görüyoruz. Son yıllarda ülke içerisindeki patlama ve eylemler sıfırlandı. Bu büyük başarı.

Türkiye kendi içinde savunma yapmıyor. Türkiye terörün kaynağında operasyonlar yapıyor. Hedef alınan kişi terörle mücadelede büyük rol alan bir bakanımız. Yine köprüler yollar kazandırmış başarılı eski başbakanımızı hedef alıyorlar.” sözleri ile sürdüren Dr. Faruk Özlü, komple teorilerine yatkın biri olmadığını fakat halkın büyük resmi görmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Ekonomide Önemli Bir Canlanma Yaşanacağına İnanıyorum”

Covid-19 pandemisinin olumsuz etkilerinin dünya genelinde pek çok farklı alanda görüldüğünün altını çizen Dr. Faruk Özlü, buna rağmen Türk sağlık sisteminin süreci çok başarılı bir şekilde yürüttüğüne değindi.

Başkan Özlü bu konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamalarda, “Yurtdışında yaşayan arkadaşlarımla görüşüyorum bir aşı için 65 kilometre yol gittiklerini söylüyorlar. Biz de aşıya ulaşmak çok kolay. Ekonomide salgın süreci canlandıktan sonra büyük bir canlanma olacak. Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin başarı elde edeceğine inanıyorum” dedi.

“Yerel Yönetimlerde Adaletsizlikler Var”

Canlı yayında yaptığı açıklamalarda yerel yönetimlerde vergi dağılımlarında küçük ölçekli belediyelerin olumsuz etkilendiğini de aktaran Başkan Özlü; “2 yıldır yerel yönetimlerde belediye başkanlığı yapıyorum. Ben dersime iyi çalışırım, öğrenciyken de iyi ders çalışırdım. Yerel yönetimlerde bazı sıkıntılarımız var. Ben Cumhurbaşkanımızın belediye başkanları ile yaptığı toplantıda da ifade ettim.

Yerel yönetimlerin gelir dağılımlarında sıkıntı var. 2020 yılı verilerine göre Türkiye’de toplanan vergilerin yüzde 45’i İstanbul’da toplanıyor. Fabrika Kars’ta, Muş’ta, Düzce’de ama kayıtlı olduğu vergi dairesi İstanbul’da olduğu için oraya ödeniyor. Vergilerin Yüzde 11’i Ankara, yüzde 10’u ise İzmir’de. Yani Türkiye’nin toplam vergi gelirlerinin yüzde 66’sını 3 büyük şehir topluyor.” diyerek küçük belediyelerin gelir dağılımındaki eşitsizlikten

Türkiye’nin vergilerinin yüzde 45’ini İstanbul topluyor, ama İstanbul Türkiye nüfusunun yüzde 20’sini kapsıyor.  Yüzde 45’in yüzde 8 buçuğu büyükşehir belediyesinin direk hesabına yatıyor. Ciddi bir kaynak söz konusu. Bizim gibi küçük belediyeler 51 iliz vergi gelirlerinin yüzde 1 buçuğunu paylaşıyoruz. Bunun giderilmesi gerekiyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı destek ile yapılan hizmetlerin örtüşmediğini kaydeden Başkan Özlü; “İstanbul güzel bir şehir. Zaten doğal bir güzelliği var. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin hizmetleriyle aldığı gelirler birbiriyle mütenasip değil.  Çok ciddi gelirleri var. Bizim gibi belediyelerin aldığı yüzde 1 buçukluk payın en az 1 puan daha artırılarak 2,5 olması gerekiyor.

Yerel yönetimler ile ilgili yapılacak olan ilk düzenlemede bunun da gözden geçirilmesini istiyoruz’ ifadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.

“Düzce’ye Yeni Bir Çehre Kazandırıyoruz”