Toplu Taşımada Bir İlk: Yapay Zeka İle Kontrol

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü tarafından, toplu taşıma araçlarını aktif olarak kullanan Düzce halkının ulaşım sorunlarını en aza indirgemek amacıyla kurulan Ulaşım A.Ş yönetimi pandemi kısıtlamalarından sonra ilk kez bir araya geldi.

Normalleşme sürecindeki beklentilerin masaya yatırıldığı toplantıda, toplu taşıma araç sahiplerinin talepleri de ayrıntılı olarak ele alındı.

Belediye Erguvan Tesisleri Otağ Çadırı’nda gerçekleştirilen toplantıya, Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer, Düzce Belediyesi Ulaşım Master Planı Danışmanı Bekir Ilıcalı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği ( TÖHOB ) Başkanı Ercan Soydaş, Kent Kart Genel Müdürü Burak Peksoy, Karsan Bölge Servis Müdürü Uğur Şahin, yönetim kurulu üyeleri ve toplu taşıma araç sahipleri katılım gösterdi.

“TOPLU TAŞIMADA DEVRİM”

Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer, yapmış olduğu açılış konuşmasında toplu taşıma konusunda yaptıkları çalışmaların bir devrim niteliğinde olduğunu belirterek, Türkiye’de aynı anda hem otobüs, hem güzergah, hem şoför hem de kart sistemini değiştiren tek ilin Düzce olduğunun altını çizdi.

Düzce Belediyesi Ulaşım Master Planı Danışmanı Bekir Ilıcalı tarafından, hem araçların hem de şoförlerin 11 aylık verileri sinevizyonla anlatılırken; yapılan değişikliklerin olumluy yansımalarını da toplantı katılımcıları ile paylaştı.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI KULLANAN YOLCU SAYISI 22 BİN OLDU

Düzce Ulaşım A.Ş.Toplu Taşıma Değerlendirme toplantısında ulaşım verileri de konuşuldu. Toplantıda, toplam 33 hatta yapılan sefer sayısının 857 olduğu belirtilirken, ulaşım araçlarının kat ettikleri yolun toplamda 24 bin kilometre olduğu söylendi.

Pandemi süresinde günlük 8 bin olan yolcu sayısı, normalleşme takvimine geçilmesi ile birlikte 22 bine ulaşırken yapılan analizler, okulların açılması ile birlikte bu rakamların daha da fazla yapılacağını gösterdi.

YAPAY ZEKA YAZILIMI İLE KONTROL

Her bir aracın farklı kilometre yol kat etmesi ile ilgili yapılan AR-GE çalışmaları sonucu bir uygulama geliştirdiklerini söyleyen Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer, bu yazılım sayesinde her aracın ay sonunda aynı kilometreye ulaşacağını belirtti.

Sayın Tuncer, sözü edilen yapay zeka yazılımını Türkiye’de kullanan ilk ilin ise Düzce olduğunun altını çizdi.