Kervan Kavşağı’na Akıllı Sinyalizasyon Sistemi Geliyor

Düzce Belediyesi Ulaşım Master Planı çalışmaları kapsamında, trafik yükünün fazla olması nedeniyle ulaşım sorununa yol açan Kervan Kavşağı’nda akıllı sinyalizasyon sistemi kuruluyor.

Düzce’nin Organize Sanayi Bölgesi, Anadolu Otoyolu, Adliye, Emniyet, Şehir Merkezi, Kuzey Çevre Yolu, Bahçeşehir bağlantı yolu ve D-100 karayolu gibi önemli yollarını birbirine bağlayan Kervan Kavşağı’nda kurulacak olan ve trafik ışıklarının yalnızca trafik yoğunluğuna göre çalışacağı bu sistem sayesinde, kavşakta yaşanan trafik sorununun önemli ölçüde giderilmesi bekleniyor.

Kurban Bayramı sonrasında tamamlanması planlanan sistemin kurulumundaki amaç ulaşım sorununu çözmesinin yanı sıra sürücülerin yakıt tasarrufu sağlamasına ve bu sayede egzoz salınımını azaltmaya yardımcı olması.

TRAFİK AKIŞINI RAHATLATACAK ÇÖZÜM

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün, önemle takip ettiği Ulaşım Master Planı içerisinde yer alan Kervan Kavşağı trafik sorunu için uzmanların sunduğu öneriler arasında bu seçenekte karar kılınmış oldu.

İyileştirme projesi kapsamında yapmış olduğu açıklamada Başkan Özlü, Düzce Belediyesi olarak kavşağın kontrolünü Karayollarından aldık. Yapılan araç sayım, trafik ışıklarının ölçüm ve analizleri yaptık. Ardından vatandaşlarımızla istişarelerde bulunarak iyileştirme yoluna gittik. Projenin hayata geçirilmesi ile şehrin önemli bölgelerinin kesişme noktası olan Kervan Kavşağında hem yakıt ve zamandan tasarruf edilecek hem de hava kirliliği açısından önemli yol kat edilmiş olacak” şeklinde konuştu.

Şehrin en önemli giriş noktaları arasında yer alan Kervan Kavşağı’nda başlatılan iyileştirme çalışmalarının en kısa sürede tamamlanması ve trafik sorununun ortadan kaldırılması hedefleniyor.