Düzce Belediyesi,  korona virüse karşı maske üretim kapasitesini yükseltti. 65. Hükümet, Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü,  Düzce Valiliği ve TB SEWTECH TURKEY firmasının destekleri ile Düzce Belediyesi Kültür Merkezi binasının alt katındaki salonu maske üretim atölyesine dönüştürüldüğünü açıkladı.

Düzce Belediyesi tarafından kurulan atölye, dikiş bilen belediye personelleri, BELMEK yetkilileri, eğitmenleri ve gönüllü vatandaşların desteği ile bugün faaliyete geçerek standartlara uygun maske üretimine başladı. Maskeler, halka ve sağlık çalışanlarına ücretsiz dağıtılacak.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Düzce Belediyesi Beyaz Masaya gelen talepler daha çok maske üzerineydi bizde yoğun talepler doğrultusunda maske üretimini yapmaya karar verdik. Diğer kurumlardan ve yardımlarla aldığımız yaklaşık 48 bin adet maskeyi dağıttık ama baktık ki ihtiyaç var ve üretim yapmayı planladık.

Düzce İl Özel İdaresinde ve okullarda bulunan makineleri bize tahsis ettiği için Sayın Valimize ve üretime hemen başlayabilmemiz için ilk giriş malzemelerini temin eden Toyata Firmasının Düzce’deki fabrikasına çok teşekkür ediyorum. Bütün bu çalışmalar Düzce Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Belediye Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) koordinasyonunda yürütülüyor.

Bugün itibariyle 26 dikiş makinesi ve 40 kişilik gönüllü ekip ile maske üretimine başladık. Bazı arkadaşlar kendileri evlerinden makineleri getirmişler. Düzce Belediyesi olarak gönüllü arkadaşlarımız ile beraber günde 10 bin maske üreten atölyemizi kurmuş bulunuyoruz.

Muhtarlarımıza 10 bin adet bir dağıtım gerçekleştirdik. Şimdide gelen talepler doğrultusunda yine muhtarlarımızın eliyle günde 10 bin adet maskeyi vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtacağız. Şu zor günlerde en çok ihtiyacımız olan maskeyi üreten, korona virüs ile mücadelede’ biz de varız’ diyerek tüm emeği geçenlere, belediye personellerimize ve gönüllü arkadaşlarımıza tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.

maske üretimi