Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK MAM) yetkilileri Düzce’deki çalışmalarına başladı. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün şehirdeki çöp sorununu gidermeye yönelik olarak Ağustos ayında başlatmış olduğu proje ışığında, Düzce İli Katı Atık Birliği (DİKAB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK MAM) arasında imzalanan antlaşma sonucu yetkililer tesisten gübre üretmek üzere numune aldılar.

Çöpten gübre üretmek adına çeşitli girişimler yapan Başkan Özlü, ilk olarak Şubat ayında TÜBİTAK-MAM ve Ege Üniversitesi akademisyenleri ile bir araya gelmişti.

Ağustos ayında imzalanan anlaşmanın ardından evlerden ve tesislerden çıkan atıkların gübre olarak kullanılması ve yeniden toprağa kazandırılmasına yönelik olarak şimdi de TÜBİTAK-MAM yetkilileri Düzce’yi ziyaret etti. Ziyaretlerinde tesisi ve çöpleri inceleyen yetkililer, analizlerini daha doğru bir şekilde yapabilmek adına tesisten çeşitli numuneler aldılar.

TÜBİTAK yetkililerinin yapmış olduğu değerlendirme ile ilgili Başkan Özlü, yapılan sözleşmenin meyvelerini yavaş yavaş toplamaya başladıklarının altını çizerek “Tesisimiz ile ilgili teknik çalışmalar devam ediyor. Tesisi ziyaret eden heyet gerekli numuneleri aldılar. Analizler sonucunda izleyeceğimiz yolda daha net ortaya çıkmış olacak. Kapsamlı çalışmalarla ekonomik değer olarak hep birlikte geri dönüşümüne şahitlik edeceğiz. Kentimizi temiz tutmanın yanında atıklardan elde edilen gübre ile zengin bir toprağa kavuşacağız” açıklamalarında bulundu.