İzmir Teknoloji Üssü Projesi

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün bakanlık dönemi projelerinden biri olan İzmir Teknoloji Üssü Projesi’nin çalışmalarına 2 Haziran 2018’de atılan imzalarla birlikte başlanmıştır.

Dönemin başbakanı sayın Binali Yıldırım’ın da katıldığı imza töreninde, projenin İzmir’in potansiyelini ortaya çıkaracağını ve burada güçlü bir teknoloji koridoru oluşturacağı vurgulanmıştır.

Dr. Faruk Özlü’nün ekip arkadaşları ile birlikte bir yıllık süre içerisinde yoğun bir biçimde fizibilite çalışmalarına devam ettiği İzmir Teknoloji Üssü Projesi uygulamaya konulmadan önce tüm paydaşların öneri ve talepleri dikkate alınmış; projenin planlama süreci bu şekilde yürütülmüştür.

İzmir Teknoloji Üssü’nün kurulumu için planlanan maddeler aşağıdaki gibidir:

-Urla’da yaklaşık olarak 9,5 milyon m²’lik arazi üzerine kurulacak Üs’te, küresel yatırımcıların, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin, çeşitli sektörlerden büyük ve orta ölçekli firmaların ve laboratuvarlar yer alacak.
-Türkiye’nin Silikon Vadisi olacağı düşünülen İzmir Teknoloji Üssü, yalnızca ülkemiz içerisinde değil uluslararası alanda da önemli bir merkez olacak.
-İçerisinde 800 şirketin faaliyet göstermesi planlanan projede, minimum 40 bin kişinin istihdam edilmesi ve elde edilen gayri safi yurt içi hasılanın 15 ila 20 milyar Türk lirası olması planlanmıştır.

İzmir Teknoloji Üssü’nün kurulumu için ihtiyaç duyulan finansman modeli Kamu Özel İş Birliği modeli ile karşılanmakta, projeye yapılan yatırımın 10 yıl içerisinde 1,4 milyar Türk lirası olacağı tahmin edilmektedir.

Diğer projeler