300 OSB’ye 300 Teknik Kolej Projesi

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olduğu dönemde, 29 Mart 2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte 300 OSB’ye 300 Teknik Kolej Projesi kapsamında bir protokol imzalandı.

Organize Sanayi Bölgelerinde mesleki ve teknik Anadolu liselerinin kurulmasına ilişkin imzalanan protokolde;

  • Organize Sanayi Bölgelerinde açılması planlanan tüm mesleki ve teknik Anadolu liselerinde okuyan öğrencilere staj imkanı sağlanması,
  • Teknik kolejlere bina, derslik ve laboratuvar inşa edilmesi,
  • Bu okullarda eğitim verecek kişiler için yetkinliklerini artırabilecekleri eğitimlerin planlanması,
  • Öğrencilerin mezun olduktan sonra eğitim aldıkları alanda istihdam edilmeleri maddeleri yer almıştır.

300 OSB’ye 300 Teknik Kolej Projesi kapsamında bugün, Türkiye’nin Organize Sanayi Bölgelerinde bulunan Teknik Kolejlerin sayısı 45’e yükselmiştir. Bununla birlikte bu proje sayesinde, teknik kolejlerde eğitim alan öğrencilere okullarda öğrendiklerini pekiştirebilecekleri stajlar yapma imkanı doğmuş; mezun olduktan sonra iş bulma fırsatları artmıştır.

Öğrencilerin teknik ve mesleki eğitimlere daha erken yaşlarda başlamaları gerektiğini düşünen Başkan Özlü, mesleki eğitim kurumlarının çalışma sektörleri ile arasındaki bağını güçlendirerek öğrencilerin eğitim aldıkları kurumlarda edindikleri bilgileri, sahada pratiğe dökmeleri gerektiğini savunmuştur.

Diğer projeler